Отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост
Снимка: Guliver / iStock
Тази година празникът ще премине без традиционните многолюдни шествия, съпроводени от венци на благодарност и музика.
С тържествен молебен в катедралата „Свети Александър Невски“ в София ще бъде отбелязан Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Празничното богослужение ще бъде оглавено от патриарх Неофит.
Българското книжовно дружество и православната ни църква са първите две национални институции, поставили началото на тържественото отбелязване на 24-ти май.
На този фон председателят на Българската академия на науките академик Юлиан Ревалски каза през БНР:
„Нека да си припомним тези, благодарение на които сме се запазили и съществуваме и до днес. Най-важното е да останем верни не техните завети – да пазим чистия български език, който те изковаха за нас, за да ни го завещаят.
Подвигът на нашите първоучители е събитие, оставило следа в българската история, във възраждането ни като нация, съхранила род, слово и писменост - с гордост отбелязват учениците:
Те са създали азбуката, благодарение на което ние сега можем да четем, да пишем.
Не можем да говорим без азбука.
Народ, който има свой език, който има собствена писменост, е пълноценен.“
Припомняме, че химнът на Деня на българската просвета и култура - „Върви, народе възродени“, е написан през 1892 година. Автор на текста е Стоян Михайловски, който го публикува за първи път в списание „Мисъл". През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открива стихотворението в учебник и решава да напише музика по него. Химнът включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Стихотворението е преведено на 21 езика.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари